תחרות הסיפורים

תחרות הסיפורים של כנס עולמות 2019 הסתיימה והזוכים בה הוכרזו באירוע הסיום של הכנס. זכינו לקרוא מגוון רחב של נקודות מבט מרתקות על נושא הכנס — בית. קיבלנו סיפורים רחוקים מהבית וכאלו שנשארו בתוכו, על החיפוש והגעגוע וגם על הבריחה והמוצא. שופטינו שמחו לראות הרבה סיפורים שעוסקים בישראל ובמוטיבים מקומיים, ויוצרים מד"ב-פנטסיה ישראלי לתפארת. למעלה מחמישים סיפורים הוגשו לתחרות השנה, ורבים מהם טובים ומעניינים עד כדי כך שהשופטים לא הצליחו להחליט באופן חד-משמעי על המקום השלישי, ולכן יש תיקו בין שני סיפורים במקום השלישי. כל אחד מהזוכים קיבל תעודה והפרס הכספי התחלק בין הזוכים.
תודה לשופטי התחרות הילה בניוביץ’-הופמן (יו”ר), גיא בוסקו ולילי דאי, וכמובן לכל המשתתפים ששלחו לנו את סיפוריהם. נתראה בתחרות הבאה.

הזוכים בתחרות הם:

במקום הראשון זכה "אליס זוכרת" מאת אלון פרנקל.

במקום השני זכה "גאות ושפל" מאת אודליה גולדמן.

במקום השלישי זכו "לך לך" מאת נמרוד דוויק ו"אחות נביות" מאת יהודית קגן.

על אף שלא הגיעו למקומות הראשונים, צוות השופטים מבקש לתת ציון לשבח לסיפורים הבאים ומבקש לעודד את כותביהם להמשיך ולכתוב בפלטפורמות נוספות שקיימות בקהילה:

"בית חרושת לבובות מריונטה" מאת מיכל רוטקו

"גדל ביתך" מאת אולגה יופה

"ערכים מהבית" מאת יוליה אסניס

"הדרך הביתה" מאת אברהם אליצור

"הסיפור של הבית" מאת דפנה קופל

"הביתה" מאת נועה שטראוס

דבר השופטים

"אליס זוכרת"

הסיפור מטפל ברגישות רבה ובאומץ לב בנושא שרבים נרתעים מלעסוק בו, ובכל זאת רלוונטי לכולנו. לעיני הקורא נגלים טפח אחר טפח מחייה של אישה מזדקנת, שמאבדת את זיכרונה ואת עצמה, והצלתה מגיעה מהמטפלת שרותמת את כל ישותה כדי לשמר את חייה. בין השתיים נרקם קשר עמוק ומשמעותי הרבה יותר מחברות או קרבה משפחתית, והכתיבה מלווה את סיפורן ברוך, חמלה וכנות מייסרת, שדרכן ניתן לחוש היטב את האהבה הגדולה הנרקמת בין הדמויות בכל יום מחדש.

"גאות ושפל"

סיפור מקורי, מרתק וישראלי בכל רמ"ח אבריו. בעתיד שבו הגאות מעתיקה אנשים מביתם ומאלצת אותם להתגורר במשך שבועות וחודשים בכל פעם ב"תיבה" הצפה על המים, קשיי היום-יום גורמים למתחים ומריבות בתוך משפחה ישראלית ממוצעת. הסיפור מציע טוויסט עתידני מלא-הומור וחדשנות לסיפור המקראי של תיבת נח והמבול, מעורר אמפתיה ומעלה חיוך, ובעיקר מציג בפנינו תמונת מראה של ההווה, דרך הקשיים הפוטנציאליים של העתיד הלא נודע.

"אחות נביות" ו-"לך לך"

שני הסיפורים החולקים את המקום השלישי כתובים ברהיטות ובשנינות, ושניהם לא חוששים להתכתב ולהתעמת עם ההיסטוריה העתיקה של העם היהודי, כל אחד בדרכו. אחד שולח את אברהם, בגלגולו כמהנדס בספינת דורות, לכוכב לכת חדש, והעלילה מלווה את החרדה והפחד השזורים בצורך להתנתק מכבלי העבר המנחם והמוכר, ולאמץ את הסביבה החדשה בקפיצת-אמונה שחוצה כוכבי לכת ואלפי שנות אור; השני מגולל את סיפורה של בת ישמעאל, חצי שדה וחצי בת אנוש, שמנסה למצוא את המקום שאליו היא שייכת – בית ישמעאל, בית יצחק, או בית עזאזל בכבודו ובעצמו, והכל בעולם פנטסטי בנוי היטב ובכתיבה קולחת ונוגעת ללב.

 


"קריאה הופכת את כולנו למהגרים. היא לוקחת אותנו רחוק מהבית אך חשוב מכך, היא מוצאת עבורנו בית בכל מקום" — ג'ין ריס

זה הזמן לפתוח דף חדש ולהתחיל לכתוב — להוציא ממקשי המקלדת שלכם סיפור, עלילה ודמויות. אפשר לצאת מהבית ואפשר לחזור אליו; אפשר לבנות בית ואפשר להרוס אותו; אפשר להתגעגע לבית ואפשר לעזוב אותו. ספרו לנו — על מה אתם חושבים כשאומרים לכם בית?

תחרות הסיפורים של עולמות מתקיימת בכנס מדי שנה, ומציעה גם השנה פרסים כספיים לשלושת הסיפורים הטובים ביותר. אנו מזמינים את כולם – כותבים מנוסים וכותבים למגירה — לכתוב סיפור קצר של 5,000-2,000 מילים בנושא "בית". על הסיפור להיות כתוב באחד מהז'אנרים הספקולטיביים: פנטזיה, מדע בדיוני, היסטוריה חלופית וכדומה.

הפרסים שיחולקו לזוכים הם:
המקום הראשון: 700 שקל.
המקום השני: 400 שקל.
המקום השלישי: 300 שקל.

כל הסיפורים המשתתפים יעלו לאתר הכנס והזוכים יוכרזו באירוע הסיום החגיגי של הכנס. את הסיפורים יש לשלוח למנהלת התחרות בר פישביין בדוא"ל stories@olamot-con.org.il עד ליום חמישי, 7 במרץ 2019, בחצות.

השופטים: הילה בניוביץ' הופמן (יו"ר), גיא בוסקו ולילי דאי.

שימו לב! חובה לקרוא את התקנון בעיון לפני הגשת הסיפור. סיפורים שלא יעמדו בקריטריונים לא יורשו להשתתף בתחרות.