תוצאות תחרות הסיפורים

התחרות השנה היתה בנושא הכנס "קהילה". השתתפו בה ארבעים ושישה סיפורים והבחירה בשלושה סיפורים זוכים בלבד לא היתה פשוטה, בזכות כמה סיפורים מצוינים שהוגשו ושצוות השופטים ישמח לראות מופיעים באחת מהבמות שקיימות בקהילה – ולמרבה השמחה קיימות כרגע יותר במות מתמיד: היה יהיה – אסופת הסיפורים השנתית של האגודה, בלי פאניקה הוותיק, פנטזיה 2000 המיתולוגי שחזר לחיים, ספקולציה החדש והמצוין ואתר האגודה שחזר לפרסם סיפורי מקור.

הסיפורים הזוכים בתחרות הם:
מקום שלישי: "אבא שרב וכנופיית קיץ" מאת רן ארד
דבר השופטים: יום גיבוש צוותי כזה עוד לא ראיתם. בסיפור שלפנינו, חבורות של מזיקים, מלאכי רעה וסתם צרות מרגיזות מתחרות זו בזו על הפרס הנכסף, ובדרך צריכות לעמוד במשימות ספורטיביות שונות ומשונות. העלילה עוקבת אחרי קבוצה שמורכבת מכל הדברים שאנחנו אוהבים לשנוא בקיץ, מהחום הלוהט, דרך הקרטיב שנוזל על החולצה וכלה ביצורים שעוקצים אותנו, וכל אחת מהישויות הללו מוצאת את התושייה ואת הפתרונות הנכונים כדי להתקדם בתחרות. בדרך אנחנו עוברים תהליכי גיבוש עם החבורה ולומדים על החיבה שהם רוחשים זה לזה. זו קהילה אלטרנטיבית במלוא מובן המילה, שמעוררת הזדהות ושופעת קסם והומור חינני.

מקום שני: "אדם לבדו לא יוכל לה" מאת טל קרן
דבר השופטים: בשפה עשירה ומלבבת, שפשוט תענוג לקרוא, הסיפור פורש בפנינו תמונה מעולם עתיק ותנ"כי, שנראה לנו ברגע הראשון כל כך מוכר – וברגע השני מציג חלופה מלאת דמיון ומסתורין לתקופת המקרא. בסיפור, ילדה וילד מנסים למצוא את מקומם ולמלא את ייעודם בעולם שבו האלוהות נמצאת, לכאורה, ממש במרחק נגיעה, ומגלים את האמת על טבע האלוהות ועל הכוהנים שמייצגים אותה. ברובד נוסף ונוגע ללב של העלילה, מתגלה סוד אפל, עגום ומעורר חמלה, שממקד את תשומת הלב של הקוראים במה שהופך אותנו לאנושיים באמת. ניכר שהושקעה עבודת תחקיר משמעותית בסיפור, והדבר מייחד אותו שבעתיים.

מקום ראשון: "מה את אומרת" מאת עידו גנדל
דבר השופטים: הסיפור הזוכה של השנה הוא קסם של ממש. העלילה אמנם מתרחשת כולה בבית קברות, ומתמודדת עם נושאים לא פשוטים כגון אבל ואובדן, פער דורות וסכסוכים משפחתיים שמשאירים צלקות – אבל הכל עטוף ומרופד היטב במנה גדושה של הומור, שנינות ותפניות מפתיעות שגורמות לקורא לצחוק, להתפעל, ולהזדהות עמוקות עם הגיבורה. בעולם שבו בינה מלאכותית מאפשרת למתים לשוחח עם החיים ממקום מנוחתם האחרון, ילדים מתמודדים עם הדרישות של הוריהם בסיפור מריר-מתוק ומבריק שמשאיר חיוך וטעם של עוד.

ציון לשבח: "ספרים" מאת בר פישביין
הבחירה השנה בשלושה סיפורים זוכים בלבד היתה קשה במיוחד, בעיקר בגלל הסיפור המקסים והעדין הזה, שעורר הזדהות עמוקה בחובבות הספרים שבצוות השיפוט. נושא התחרות היה מורגש בו פחות מאשר בשלושת הסיפורים הזוכים, מה שעזר להכרעה, אבל צוות השיפוט ביקש לציין אותו לשבח.

הסיפורים הזוכים יזכו את כותביהם בפרסים מתנת האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה.
תודה למנהלת התחרות ירדן ון-בירן ולשופטים שלנו, הילה בניוביץ-הופמן, גיא בוסקו ולילי דאי.